Instagram Destek

Instagram Reels Boyutu Nedir?

Instagram’da içeriklerde yapılan paylaşımların boyutu en net görsele sahip olmak adına önemidir.  Instagram reels boyutları nedir? Story, reels paylaşım ve IGTV paylaşımlarında en doğru ebatta paylaşım yapma konusunda sizlere bilgi vereceğiz. Daha net bir görsel için Instagram reels boyutu nedir sorusunu cevaplandırıyoruz.

Instagram Paylaşım Boyutu Neden Önemli?

Instagram’da birbirinden ilginç özellikler bulunuyor. Bu özelliklerde dikkat edilmesi gereken tüm detaylar görsel ebatları için de aynıdır. Hedef kitlenizi hesabınıza çekmek adına tüm planlamaları doğru yapmalısınız. En doğru görsel boyutunu ayarlayarak daha fazla kitle ile yola devam edebilirsiniz. İçerik üreticisi olarak profesyonel paylaşımlara imza atabilirsiniz.

Instagram Reels Boyutu Nedir

Instagram Görsel Boyutlar Uyumlu Olmadığında Ne Olur?

Instagram üzerinden yaptığınız paylaşımlar öncelikle standart ölçülere göre otomatik olarak düzenlenir. Bu ise görsellerin netliğinde bozulmalara yol açar. Kötü bir görüntü iyi bir içerik üreticisi tarafından istenmeyen durumlar arasındadır. Hazırlanan tasarımlarda düşük ya da oldukça büyük bir görsel nedeniyle bulanık bir görüntü elde edersiniz.

Akışta yer alan bu paylaşımlar takipçilerin rahatsız olmasına yol açar. En güzel paylaşımların dahi silik bir hal aldığı yanlış boyut sorunu birçok kullanıcı tarafından araştırılan konulardandır. Şimdi sizlere bu sorunu çözmenin en kolay adımlarını paylaşacağız.

Instagram Paylaşımında Hangi Boyutlar Kullanılır?

Instagram paylaşımlarınızda tek bir boyut değil 3 ayrı boyut kullanırsınız. Bu boyutlar içerisinde birçok kullanıcı tarafından kare olarak kullanılan 1080×1080 boyutu vardır. Postun dik olarak paylaşılması halinde ise 1080×1350 boyutu ideal olandır.

Boyutlar;

  • Yatay Paylaşım 1080×608px
  • Kare Paylaşım 1080x1080px
  • Dikey Paylaşım 1080x1920px

Bazı paylaşımların ise yatay olarak paylaşılması gerekebilir. Bu durumda 1080×608 ölçüleri ideal boyutları ifade ediyor. Yatay boyutta özellikle akıllı cihazlarda sorunlar bulunuyor. Bu nedenle cihazdan giriş yaparak paylaşım yapmanız halinde olabildiğince yatay formatı kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Instagram Reels Boyutları Nedir

Instagram Carousel Paylaşım Boyutları

Instagram yeni özellikleri ile artık 10 adet fotoğraf ya da video paylaşımına izin veriyor. En fazla sorun da bu noktada meydana geliyor. Paylaşımlarda sıklıkla her formattan resim aynı paylaşımda yer alıyor. İlk görsele uygun olarak Instagram otomatik kırpma ile resim boyutunu ayarlar. Bu nedenle yatay, dikey ya da kare fotoğraflar bir arada ise net görünüm elde edemeyebilirsiniz. Kaydırmalı olarak bilinen postun bu anlamda birçok sıkıntı yaratması da bu nedenledir.

Instagram Hikâyesinde En Uygun Paylaşım Boyutu

Instagram hikâye özelliği en fazla kullanılan paylaşım alanları arasında bulunuyor. Hikâyede paylaşım yaparken boyutların yanlış kullanılması sonucu birçok paylaşımın bir kısmı görüntülenmiyor. Tam ekran olarak kullanılan bu paylaşımlar şayet hikâyede olacaksa en uygun ebat 1080x1920px olmalıdır.

Instagram Reels Boyutları

Instagram özellikleri arasında olan ve Tiktok uygulamasından gelen bir özelliktir. Paylaşım yapmak adına hikâye boyutları kullanılabilir. Instagram Reels boyutları nedir? İşte boyutlar:

  • Dikey kullanım için de kullanılan 1080x1920px boyutu reels paylaşım boyutları için de uygundur.

Reels paylaşımları yaparken alt bölümde videoya ilişkin açıklamalar yer alır. Orta nokta odak noktanız olmalıdır.

Instagram IGTV Boyutları

Instagram’da en fazla görüntüleme alan IGTV boyutu da görüntülenme sayısı adına önemlidir. İster yatay ister dikey formatın kullanılabildiği IGTV için dikkat etmeniz gereken kapak fotoğrafıdır. Seçeceğiniz kapak fotoğraf boyutu düzgün ayarlanmalı ve 420x654px boyutunda olmalıdır. Instagram’da uzman bir içerik üreticisi olmanız için boyutları göz önünde bulundurun. Net ve çözünürlüğü iyi olarak sergilenen her paylaşım daha doğal görünecek ve sizi seven takipçilerin göz zevkini bozmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu