YouTube Destek

YouTube Nasıl Büyüdü? YouTube’un Tarihi

YouTube nasıl bir anda büyüdü? Pek çok kullanıcının aklında olan sorulardan birisi de bu. Bu konuda YouTube’a değineceğiz.

Dünyanın en popüler firmaları arasında yer alan YouTube, video izleme konusunda insanlara büyük bir alan sunuyor. Pek çok videonun yer aldığı platformda dizi, film, program, eğlence, çizgi film ve animasyon gibi pek çok içerik bulunuyor. Bazı içerikleri ile Netflix ve BluTV gibi platformları andırmayan YouTube’un tarihi hakkında bilinmesi gereken detaylar bulunuyor.

YouTube nasıl bu kadar büyüdü?

YouTube’un kurulmasının sebebi, o zamanlar internet üzerinde video paylaşımı yapmakla ilgili bazı sorunların olmasıydı. Bir akşam yemeğinde YouTube fikri ortaya atıldı ve web sitesi 15 Şubat 2005 yılında resmî olarak kuruldu. YouTube’un kurulduktan sonraki ilk videosu ise arka planda fillerin olduğu ve ön planda konuşmacının yer aldığı bir videoydu.

YouTube’a o zamanlar atılan videolar henüz düşük kalite olarak yer alıyordu. Bunun sebebi o zamanın teknolojisinden kaynaklanıyordu. Yıllar geçtikçe daha da gelişen web sitesi, 2006 yılında Google tarafından satın alındı ve günümüzde Alphabet Inc. çatısı altında yer alıyor.

YouTube ile ilgili şöyle ilginç bir anı da yer almaktadır. YouTube daha o zamanlar popülerliğini arttırırken bir gün depolama alanı ile ilgili bir sorun yaşanmaya başlanır. Bu soruna göre depolama birkaç saat içerisinde dolacaktır. YouTube’da depolama sorununun oluşmaması için ekip hemen ek depolama alanları satın alır ve depolama sistemini güçlendirir. Bu sayede YouTube’daki kullanıcılar herhangi bir sorun yaşamaz.

YouTube, önceleri yalnızca video paylaşım platformu olan bir siteydi. 2010 yılından sonra popülerliğini daha da arttıran YouTube, 2012-2013 yılları arasında içerik üreticiliği kavramını daha popüler hale getirdi. Bu yıllarda gelen reklamlardan para kazanma özelliği, pek çok kullanıcıyı etkisi altına aldı. 2020 yılına kadar değerine değer katan YouTube’un yıllık geliri yaklaşık 15 milyar $ olarak yer alıyor.

YouTube, ülkemizde bu zamana kadar pek çok kez erişim engellemesi ile karşılaştı. İlk olarak 2007 yılında erişim engeli ile karşılaşan YouTube, bu dönemden sonra birçok kez erişim engeli ile karşılaştı. Günümüzde ise YouTube ülkemizde erişime açık bir platform.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu