Facebook Destek

Facebook Zaman Tüneli Nasıl Açılır?

Facebook’a her geçen gün eklenen yeni özellikler Facebook zaman tüneli nasıl açılır? gibi soruları da beraberinde getiriyor. Facebook’un zaman tüneli özelliği, kullanıcılarının Facebook geçmişindeki tüm etkinliklerini kronolojik bir tarihle kullanıcılarının gözleri önüne seriyor.

Facebook Zaman Tüneli Nedir?

Facebook zaman tünelinin esas amacı, bu sosyal ağa katıldığınız tarihten itibaren günümüze kadar gerçekleştirdiğiniz aktiviteleri tarih sırası gözeterek, bir albüm şeklinde kullanıcılarına sunmaktır. Bu da arkadaş listenizde yer alan kullanıcıların sizin site içerisindeki geçmişinize basit bir şekilde ulaşabilecekleri anlamına geliyor.

Facebook Zaman Tünelinde Neler Yapılabilir?

Facebook üzerinden zaman tüneli özelliğini kullanarak çeşitli etkinlik ve bilgilerinizi arkadaşlarınızla paylaşabilir, dilerseniz bilgilerinizi saklayabilirsiniz. Zaman tünelinizde paylaşabileceklerinizin bir kısmı şunlardır:

 • Facebook dışındaki çeşitli uygulamalarda yaptıklarınızı paylaşabilirsiniz.
 • Hakkında bölümüne gidip sizinle ilgili temel bilgileri düzenleyebilirsiniz.
 • Fotoğraflarınızı görüntüleyebilir, silebilir ve bu fotoğraflara isterseniz yenilerini ilave edebilirsiniz.
 • Profilinize bir kapak fotoğrafı ekleyebilirsiniz.
 • Facebook’a üyelik yaptığınız tarihten bu yana yaptığınız etkinliklerin bir dökümüne ulaşabilirsiniz.
 • İstediğiniz zaman durumunuz hakkında güncelleme yapabilirsiniz.
 • Sizin için mühim olan birtakım gelişmeleri ekleyebilir ve arkadaşlarınızı bu gelişmelerden haberdar edebilirsiniz.
 • Dikkat çekmesini istediğiniz haberleri yıldız işareti ile belirtebilirsiniz.

Elbette ki zaman tünelinde tüm bu etkinlikleri yapabilmek için zaman tünelinin nasıl açılıp kapanacağını da bilmeniz gerekir.

Facebook Zaman Tüneli Nasıl Açılır?
Facebook Zaman Tüneli Nasıl Açılır?

Facebook Zaman Tüneli Nasıl Açılır?

Zaman tünelinde çeşitli paylaşımlar yapmak ve bunu arkadaşlarımızın görebileceği bir hale getirebilmek için Facebook zaman tüneli nasıl açılır? bilmemiz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmek Facebook zaman tünelinin açılmasını sağlayacaktır:

 • Facebook’ta zaman tünelini kullanmak için “Zaman tüneline geç” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Facebook da size arkadaş listenizden zaman tüneline geçen kişileri göstererek zaman tüneline geçmeyi teklif ediyor, teklifi onaylayarak da zaman tüneline geçebiliyorsunuz.
 • Facebook kullanım açısından kolaylık sunmak amacıyla ilk önce hoşlanacağınızı düşündüğü birtakım haber ve gönderilere yer verecektir. Bunlardan dilediğini ön plana çıkarmak dilediğini gizlemek ise kullanıcılarına bırakılıyor.

Zaman tünelinizi bu şekilde açıp düzenledikten sonra paylaşımınızın gizlilik özelliklerinde değişiklikler yapabilir yahut paylaşımınızı istediğiniz zaman silebilirsiniz.

Facebook Zaman Tüneli Kimlere Açılabilir?

“Facebook zaman tüneli nasıl açılır?” sorusu aynı zamanda paylaşımlarımızın arkadaşlarımıza ve yakın çevremize nasıl açılacağı konusunda da merak uyandırıyor. Facebook zaman tünelindeki paylaşımları kimlerin görebileceği tamamen profil sahibinin iznine göre belirlenir. Zaman tünelini arkadaşlara açmak için şu adımlar izlenmelidir:

 • Eski gönderilerinizden herhangi birine giderek bir hedef kitle belirleyebilirsiniz.
 • Bütün eski gönderilerinizin kimler tarafından görülebileceğini belirlemek için “Geçmiş gönderileri sınırla.” seçeneğine giderek bu gönderileri sadece arkadaşlarınıza açık hale getirebilirsiniz.

Eski gönderilerinizden yalnızca birisi için bir kitle belirlemek ve gizlilik ayarı yapmak istiyorsanız:

 • Facebook’a giriş yaparak sağ üst kısımda bulunan profil fotoğrafınıza dokunun.
 • Düzenleme yapmak istediğiniz paylaşımınızı bulun.
 • Paylaşımınızın yan tarafında saat ve tarih bilgisi yer alır, bunun yanında bulunan “hedef kitle seçici” ye giriş yapın.
 • Paylaşımınızı görmesini istediğiniz kitleyi “sadece ben, arkadaşlar, herkese açık” seçenekleri arasından belirleyin.

Bu adımları izlediğiniz takdirde zaman tünelinizi rahatlıkla Facebook kullanıcılarına açıp kapayabilir ve gizliliğinizi koruyabilirsiniz.

Facebook Zaman Tüneli Nasıl Açılır?
Facebook Zaman Tüneli Nasıl Açılır?

Facebook Zaman Tüneli Kapatılabilir mi?

Zaman tünelindeki gönderilerimizin gizliliğini sağlayabiliriz ancak Facebook artık zaman tüneli odaklı bir sosyal medya platformu şeklinde karşımıza çıkıyor. Bu nedenle artık profilinizi eski şekline döndürmeniz mümkün gözükmüyor. Bu da dolandırıcılar için fırsat doğuruyor, dikkat etmek ve “Zaman tünelinizi eski haline getirelim.” vaatlerine inanmamak gerekiyor.

Sık Sorulan Sorular

Facebook Zaman Tüneli Ücretli mi?

Hayır ücretli bir uygulama değildir.

Etiketlendiğim gönderileri, Facebook profilimde görünmeden önce görmek için Zaman Tüneli Onayı'nı nasıl kullanabilirim?

Bunun için Facebook tarafından yayınlanmış içeriği okuyabilirsiniz: https://www.facebook.com/help/168229546579373

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu