Facebook Destek

Facebook Girişimi Nasıl Başarılı Oldu?

Günümüzde LinkedIn, Instagram, Twitter ve YouTube gibi pek çok sosyal medya girişimi bulunuyor. Bunlardan birisi de Facebook olarak yer alıyor.

Günümüzde 1 milyarın üzerinde aktif kullanıcıya ev sahipliği yapan Facebook, günümüzde ortaya koydukları ile pek çok kullanıcı tarafından kullanılıyor. Geçmişte gençler sıkça bu alanı kullansa da günümüzde gençler Instagram’a doğru kayarken yetişkin ve yaşlı insanlar genel olarak Facebook’u kullanıyor.

Üniversite öğrencilerinin buluşma yeri olarak kurulan, ilk olarak farklı bir işleve sahip olan ve henüz dünyaya açılmayan Facebook’un bir anda büyümesi ve günümüze kadar gelişi pek çok kullanıcı tarafından merak edilen bir durum olarak yer alıyor.

Facebook girişimi ve başarılı olma hikayesi

Henüz bir üniversite öğrencisi olan Mark Zuckerberg, birkaç arkadaşıyla birlikte odada kalmaktadır. 2000’li yılların başında Harvard Üniversitesi’nde eğitim gören Mark, Facebook gibi bir site kurma hayaline daha o zamandan başlamıştı. İlk hedefi üniversite öğrencilerini bir yere toplamak olan Mark, bunun için bir web sitesi kodlamaya başladı.

Facemash.com adlı bir site kodlayan Mark, üniversitenin öğrenci veritabanına sızarak buradaki öğrencilerin bilgilerini ve fotoğraflarını web sitesine eklemişti. Bu durumdan dolayı yakalanan Mark Zuckerberg, bu olay sonrasında okulu bırakma kararı aldı ve Facebook’u kurma çalışmalarına başladı.

Facebook’u kurmaya karar veren Mark ve ekibi için bazı kişiler Facebook’a benzeyen sistemlerin olduğunu belirtiyordu fakat Mark’ın aklında bu sosyal medya ağlarından daha farklı bir fikir vardı. Kısa süre içerisinde Facebook’u kuran Mark Zuckerberg, platformun büyümesi için çeşitli reklamlar yaptı ve finansman desteği aradı.

Kısa sürede büyümeye geçen Facebook bazı sorunlardan dolayı o zamanlar sıkıntılarla karşılaşmıştı. Bu sıkıntılardan birisi de Facebook fikrinin başkasından çalındığı idi fakat bu sorun pek önemsenmedi.

Facebook’un daha önce karşılaştığı sorunlardan birisi de kullanıcılarının yüz verilerini toplaması oldu. Facebook, kullanıcılara sormadan fotoğraflardaki yüzleri tarayarak kendi veritabanına ekledi. Bundan dolayı davalık olan Mark, bu davayı kaybederek büyük bir tazminat ödedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu