Instagram Destek

Instagram Girişim Tarihi

Instagram girişim tarihi nasıl gerçekleşti? 2 ortağın kurduğu ve sonrasında Facebook’a sattığı bu girişim şu anda dünyanın en büyük mecralarından birisi.

Sosyal medya platformu Instagram, elde ettiği gelir miktarı ile Facebook şirketinde şu anda Facebook’tan sonra en çok gelir miktarını elde eden platformlardan birisi olarak yer alıyor. Mark Zuckerberg’in kurduğu Facebook şirketi, büyümeye devam ederken Instagram da buna göre en uygun şekilde geliştirilmeye çalışılıyor. Peki Instagram şirketinin girişimi nasıl gerçekleşti? Günümüzde ne durumda? Kullanıcıların bu konuda bilmesi gereken pek çok detay bulunuyor.

Instagram platformunun girişim tarihi

Kevin Systrom ve Mike Krieger, o zamanlar bir sosyal medya uygulaması geliştirmek için çalışmalara başlamak istiyordu. Bu konuda Burbn adını verdiği yeni platforma ağırlık veren ekip, platformu başarıyla kurdu ve platformun ilk amacı harita üzerinden yer işareti ekleme oldu.

Ekip baktı ki platform Foursquare’ye çok benziyor, bundan dolayı bir konsept değişikliğine gitti ve yeni konsept fotoğraf odaklı bir uygulama oldu. Burbn olarak adlandırılan bu platformun adı da Instagram olarak değiştirildi. Instagram’ın kökenine inildiğinde “Instant Camera” ve “Telegram” sözcüklerinin birleşiminden oluşuyor. Yani hızlı fotoğraf çekimi ve telgraf sözcüklerinin birleşimi Instagram ifadesini bir araya getirdi.

Instagram’daki ilk paylaşım 16 Temmuz 2010 yılında yapıldı. Mike Krieger tarafından yapılan bu paylaşım South Beach Limanı’nın bir fotoğrafını içeriyordu. İlerleyen zamanlarda mobil uygulama geliştiren Instagram ekibi, sosyal medya platformunu daha da ileriye taşıdı.

2012 yılında milyonlarca kullanıcıya hitap etmeye başlayan Instagram, daha o zamanlarda Facebook’un ilgisini çekmeye başlamıştı. Facebook tarafından yakın takibe alınan Instagram, bir süre takip edildi ve uygulamanın gelişim süreci izlendi. Bu büyük adımı atmak isteyen Facebook, 21 Nisan 2012 tarihinde Instagram’ın 13 çalışanı ile birlikte firmayı 1 milyar $ karşılığında satın alıyor. Bu büyük satın alım işlemi, gelecekte Facebook şirketini daha da zengin edecekti.

Şu anda dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından birisi haline gelen Instagram’da pek çok yeni özellik bulunuyor. IGTV ve Reels bu yeniliklerden bazıları olarak gösterilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu