TikTok Destek

TikTok Girişimi Nasıl Gerçekleşti?

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından birisi olan Tiktok uygulamasının girişimi nasıl gerçekleşti?

Günümüzde pek çok kullanıcı TikTok kullanarak zamanını daha eğlenceli bir hale getiriyor. 1 dakikalık videoların müzikli bir şekilde çekilmesiyle ortaya çıkan içerikler, bu sınırın yükseltilmesiyle artık daha uzun videolarla birlikte yer almaya başladı.

Özellikle gençleri etkisi altına alan bu akım yetişkinler ve yaşlılar arasında da sıklıkla tercih ediliyor. Bazı kullanıcılar TikTok platformundaki paylaşımlardan dolayı bu uygulamanın yasaklanması gerektiğini düşünse de bazı kullanıcılar da bunun tam tersi olarak insanların eğlenmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyor.

TikTok girişimi hakkında bilgi

TikTok veya Çin’de yer alan adıyla Douyin, kısa müzikli videoların paylaşım mekanı olarak yer alıyor. Firmanın amacı sadece kullanıcıların kendisini çekerek ilginç hareketler yapması değil aynı zamanda çevresini de kaydederek platforma yüklemesiydi. Bazı kullanıcılar olayı o kadar abarttı ki durum adeta senaryolu ve konseptli videolara kadar ilerledi.

Canlı yayın özelliğinin de yer aldığı bu platform, ilk olarak 2016 yılının Eylül ayında Çin’de Douyin adıyla ortaya çıktı. 2017 yılının Eylül ayında uluslararası piyasaya yayılmaya başlayan firma, uluslararası alanda daha uygun bir ad ile çıkabilmek için TikTok olarak gelişmeye başladı. Önce Endonezya’da yayılmaya başlayan uygulama sonra Tayland ve diğer ülkelere yayıldı. Uygulama 2018 yılında Tayland’da en çok indirilen uygulamalar arasında yerini aldı.

TikTok, bu sektörde oldukça büyük bir hale gelmişken bunun yanı sıra bu işten daha çok gelir elde etmek istiyordu. Hal böyle olunca müzikten para kazanmak isteyen TikTok, Modern Sky ile bir anlaşma yaparak uygulamayı daha da geliştirmeye başladı.

9 Kasım 2017 tarihinde TikTok’un ana şirketi olan ByteDance, 1 milyar $’lık bir harcama ile Musical.ly uygulamasını satın aldı. O zamanlar Türkiye’de de Musical.ly olarak bilinen bu uygulama aslında sonradan TikTok adına dönüştürülmedi. TikTok ile Musical.ly birbirine benzer iki sosyal medya uygulaması olduğu için birleştirildi ve TikTok olarak gelişmeye devam etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu