Instagram Destek

Instagram Engel Kaldırma Nasıl Yapılır?

Milyonlarca insanın kullandığı sosyal medya uygulaması olan İnstagram, birçok özelliğe ev sahipliği yapıyor. Uygulamada kullanıcılar birbirlerini takip ederek paylaşımlarını görebiliyor. Beğeniler yapılıyor, yorumlar gönderiliyor ve mesajlaşmalar gerçekleşiyor. Bunların yanında kişiler, istemedikleri hesapları görmemek Instagram Engel Kaldırma Nasıl Yapılır?ve paylaşımlarını gizlemek istedikleri kişileri engelleyebiliyor.

Böylelikle istemedikleri kişiler, ne hesapları bulabiliyor ne de paylaşımları görebiliyor. Neredeyse tüm kullanıcıları işine yarayan bu engelleme özelliği, birçok kişi tarafından kullanılıyor. Üstelik bu engellemeler istenildiği zaman rahatlıkla kaldırılabiliyor. Engellenen hesapların engelinin kaldırılması oldukça kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor. Peki ınstagram engel kaldırma nasıl yapılır?

Instagram Engel Kaldırma Yöntemleri

Instagram uygulamasında daha önceden engellenen hesapların engelini kaldırmak çok kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Engeli kaldırmanın 2 yöntemi bulunuyor ve bu iki yöntem istenildiği zaman kullanılabiliyor. İşte engeli kaldırmanın yöntemleri;

  • Ayarlardan Engeli Kaldırmak
  • Profilden Engeli Kaldırmak

Bu yöntemler, engellenen hesapların engelini kaldırmak için tercih edilebilir. Engelleme zamanı ne kadar olursa olsun, kişiler istedikleri her an engelleri kaldırabilir. İsteyen kişiler engelledikleri hesabın profiline girerek engeli kaldırabilir. Aynı zamanda ayarlar kısmından da engel kaldırmak mümkündür.

Ayarlardan Engel Kaldırmak

Uygulamayı yeni kullanmaya başlayan kişilerin sorduğu ınstagram engel kaldırma nasıl yapılır? Sorusuna cevap olabilecek ayarlardan engeli kaldırma seçeneği sık sık tercih edilir.

Bu seçeneği kullanmak için şu aşamalar gerçekleştirilir;

  • İlk olarak uygulamanın sağ üstünde yer alan 3 çizgi seçeneğine tıklanır.
  • Seçenekler arasında yer alan ayarlar kısmına girilir.
  • Ayarlarda yer alan gizlilik ayarları seçeneğine tıklanır.
  • Gizlilik ayarlarında ”engellenmiş kişiler” seçeneğine tıklanır.
  • Buradan engellenen hesap seçilir ve engeli kaldır ifadesine tıklanır.

Böylece engellenmiş hesabın engeli kaldırılır ve kişiler istedikleri gibi hesabı takip edebilir. Daha önceden birbirini takip eden hesaplardan birisi karşı hesabı engellerse otomatik olarak takipten çıkılmış olur. Engel daha sonradan kaldırılsa da takip işlemi otomatik olarak gerçekleşmez.

Profilden Engeli Kaldırmak

Engellenen hesabın engelini kaldırmak için en kolay yöntem kişinin profiline girerek mavi bir butonla belirtilen ”engellemeyi kaldır” seçeneğine tıklamaktır. Bu şekilde saniyeler içerisinde hesabın engeli kaldırılmış olur. Genel olarak engellenmiş hesaplar arama kısmında daha zor ortaya çıkacaktır bu yüzden kişilerin tam adını bilmekte fayda vardır. Böylelikle rahat bir şekilde hesap bulunur ancak yine de bulmakta zorluk çeken kişilerin ortak arkadaşlar sayesinde bulması kolaylaşabilir.

Engeli Kaldırılan Hesap Takip Edilir Mi?

Kişiler engelledikleri kişileri takip edemez, gönderlerini göremezler. Aynı şekilde engellenen kişi de kendisini engelleyen kinin hiçbir paylaşımını göremez. Ancak engel kaldırılırsa ve takip işlemleri gerçekleştirilirse paylaşımlar görülebilir.

Önceden engellenen bir kişinin engeli kaldırılırsa istenildiği gibi tekrardan takip edilebilir. Yapılması gereken yalnızca engeli kaldırmak ve hesap gizliyse hesaba istek atmaktır. Üstelik bu işlem için herhangi bir sınırlama yoktur yani istenildiği zaman engel kaldırılabilir ve tekrar takip edilebilir.

Engel Kaldırmada Bilinmesi Gerekenler

İsteyen her kullanıcı engelleme özelliğinden yararlanabilir. Ancak bu özelliği kullanacakların bilmesi gereken bazı şeyler vardır.

Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Engellenen hesap gizliyse engel kaldırıldıktan sonra da paylaşımları görünmez.
  • Engel kaldırma işlemi defalarca kez yapılabilir.
  • Engellenen kişilere, engel kaldırıldığında herhangi bir bildirim gitmez.

Tüm bunlarla birlikte engellemeyi kaldıran kullanıcıların, karşıdaki hesaba mesaj atması da mümkün hale gelir. Engelli hesaplarla mesajlaşmak mümkün değildir ancak engelin kaldırılmasıyla birlikte bu sorun ortadan kalkar ve istenildiği gibi mesaj atılabilir. Hesap gizliyse ve önceden takip yapılmadıysa mesaj istek kutusuna gidebilir ancak bu da bir bildirimle belirtilecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu