YouTube Destek

YouTube SEO kuralları neler?

Gelir elde etmek için kullanıcıların tercih ettiği platformlardan birisi olan YouTube için SEO kuralları nelerdir?

2005 yılında kurulan ve günümüzde halen büyümeye devam eden YouTube’un büyük bir reklam geliri bulunuyor. Elde ettiği bu başarı ile pek çok kullanıcıyı etkileyen firma, YouTube hizmetleri alan kişilerin de dikkatini çekiyor. YouTube abone, beğeni veya bunun gibi hizmetlerden yararlanan kullanıcılar YouTube SEO kurallarına da dikkat ederek kanalın daha çok yükselmesini istiyor.

YouTube SEO kuralları Neler?

Video düzenlerken dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi videonun çözünürlüğü olmaktadır. Videonun yüksek çözünürlüklü olması ve kaliteli bir ses sistemine sahip olması önemli bir detay. Kullanıcılar videoyu izlerken o kaliteyi hissetmeli, keyifli bir şekilde izlemelidir. Bundan dolayı video düzenlerken paylaşmadan önce bir kez kontrol edilmesi gerekiyor.

Videoların ön plana çıkması için yapılması gereken bir diğer durum video başlığı ve kapağı olmaktadır. Çünkü kullanıcılar önerilen videolara baktığında videonun başlığına ve kapağına odaklanır. Videonun bu iki faktörü ne kadar ilgi çekici olur ise kullanıcıların da o kadar ilgisini çekecektir.

YouTube’da video paylaşırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli kısım video düzenleme ekranı olmaktadır. Özellikle video yüklenirken görülen bu ekranda düzenlenmesi gereken pek çok alan bulunuyor. Bunlardan birisi videonun başlığı ve açıklaması. Videonun başlığı kullanıcıların ilgisini çekmeli, açıklama ise doğru bir şekilde yazılmalıdır.

Etiketler kısmında ise videoyu anlatan ifadelerin yer alması gerekiyor. Etiketler, bir videonun büyümesinde etkili olan bir diğer faktör olmaktadır. Videonun kategorisi, konumu, dili ve kayıt tarihi gibi detaylar da videonun bir kademe daha yükselmesini sağlayabiliyor. Bundan dolayı bu gibi detaylara da dikkat edilmesi gerekiyor.

Düzenleme ekranında yer alan küçük resim kısmı, videonun kapak görselinin ne olacağını belirtiyor. Buradan videoya en uygun kapak görseli seçilmeli, insanların ilgisini çekecek şekilde ayarlanmalı.

Video içerisinde açıklamalı kart eklemek veya diğer videoları önermek, bunun yanı sıra filigran kullanıp marka bilinci oluşturmak kanalın daha fazla öne çıkmasını sağlayacak hareketler arasında yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu